بستن

این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد جوراب مارکت کاملا محفوظ می باشد

آیا جوراب پوشیدن در سلامت پاهای ما نقشی دارد؟!

آیا جوراب پوشیدن در سلامت پاهای ما نقشی دارد؟!
چکیده این مطلب : انتشار : 1399/07/02 0 نظر

شاید از خود بپرسید که چرا ما جوراب می‌پوشیم و برخی از ماها چرا تا این اندازه جوراب‌ها را دوست دارند؟! فواید پوشیدن جوراب فراتر از راحت‌بودن پاها است. خوشبختانه جوراب‌هایی با کیفیت بالا در اشکال، اندازه‌ها، رنگ‌ها و الگوهای مختلفی ارائه می‌شوند تا با هر سلیقه‌ای جور درآیند.

بی‌شک هر فردی برای پوشیدن کفش بدون جوراب، دلیلی دارد؛ شاید بگوید بدون جوراب، راحت‌تر هستم و احساس سبکی بیشتری می‌کنم. شاید بگوید جوراب پوشیدن، حس خفگی به من می‌دهد. شاید هم بگوید جوراب‌ها ظاهر زیبای کفش‌هایم را خراب می‌کنند. از طرفی هم شاید این فرد از مضرات جوراب نپوشیدن آگاه باشد، اما باز هم به دلایل و بهانه‌های مختلف، از جوراب پوشیدن خودداری کند.

 

خب باید بگوییم که این افراد در ابتدا شاید متوجه هیچ مشکل خاصی نشوند،‌ اما به مرور زمان و با بروز برخی مسائل مانند عفونت‌های قارچی، بر اهمیت پوشیدن جوراب پی خواهند برد.

 

باید حواستان باشد که پاهای شما می‌تواند در هر روز 500 میلی لیتر (نیم لیتر) عرق کند. این مقدار بسیار زیاد است و با پوشیدن کفش بدون جوراب، می‌تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود بیاورد.

 

چرا برخی از جوراب پوشیدن خوششان نمی‌آید؟

 

وقتی فصل پاییز و زمستان از راه می‌رسد، ضرورت پوشیدن لباس‌های گرم خود را نشان می‌دهد. پوشیدن جوراب هم یکی از همین لباس‌های گرم است که نباید نادیده گرفته شود.

 

با این وجود، وقتی نوبت به تابستان و هوای گرم می‌رسد، همه چیز تغییر می‌کند. شاید با خود بگویید که چرا باید جوراب بپوشم وقتی پاهایم را خنک نمی‌کند؟! اما باید بدانید که تنها گرم یا خنک‌کردن نیست که در پوشیدن جوراب اهمیت دارد. جوراب‌ها می‌توانند از مشکلات احتمالی جلوگیری کنند که ممکن است برای پاها پیش بیایند.

 

همه جوراب‌های موجود در بازار یک‌شکل نیستند و هرکدام شکل و کارایی خاص خود را دارد که می‌توانید با توجه به سلیقه یا نیازتان، جوراب مناسب خود را انتخاب و خریداری کنید. به عنوان مثال اگر دوست ندارید جوراب‌هایتان از کفش‌ها بیرون بیایند و دیده شوند، می‌توانید با توجه به مدل کفش خود، جوراب ساق کوتاه یا بدون ساق را انتخاب کنید. همچنین اگر از آن دسته افرادی هستید که جوراب‌هایی با طرح‌های مختلف و خاص را می‌پسندید، می‌توانید انواع متفاوت آن‌ها را از بازار تهیه کنید.

 

جوراب پوشیدن در سلامت پاها

 

چرا پوشیدن جوراب اهمیت زیادی دارد؟

 

ابتدا باید بگوییم اگر کتانی یا کفش‌های بسته این‌چنینی پوشیده‌اید، هیچ بهانه‌ای قابل قبول نیست و بهتر است جوراب بپوشید. پوشیدن کفش بدون جوراب باعث ایجاد تاول، میکروب، عفونت‌ها و قارچ‌ها می‌شود. به طور معمول جوراب نپوشیدن، بوی نامطبوعی ایجاد می‌کند که قطعاً هیچ‌کس از آن خوشش نمی‌آید.

 

با وجود 125000 غده عرق در پاها، جوراب پوشیدن می‌تواند به مدیریت اینهمه تعریق کمک کند، زیرا پوست را نرم کرده و پاها را در برابر تاول و عفونت‌ها محافظت می‌کند.

 

فواید جوراب پوشیدن چیست؟

 

پوشیدن جوراب فواید زیادی دارد که عبارتند از: 

 

1. تعریق پا را کاهش می‌دهد.

2. رطوبت پا و کفش را مدیریت می‌کند.

3. در فصل سرما، پاها را گرم نگه‌می‌دارند.

4. از پاها در برابر تاول و زخم‌ها محافظت می‌کنند.

5. از پاها و کفش در برابر میکروب‌ها محافظت می‌کنند.

6. از پاها در برابر گرد و غبار و آلودگی‌ها محافظت می‌کند.

7. از سیاه‌شدن پاها در اثر آفتاب تابستان جلوگیری می‌کند.

8. جوراب پوشیدن در روزهای گرم، از عرق‌کردن در اثر تماس پا با شلوار جلوگیری می‌کند.

9. از بوی بد و نامطبوع پاها جلوگیری می‌کند. جوراب نپوشیدن می‌تواند با تعریق بیش از حد پاها در کفش همراه شود و بوی بد آن‌ها را به وجود بیاورد.

10. هنگام ورزش‌کردن، جوراب پشمی بپوشید. جوراب پشمی برخلاف جوراب پنبه‌ای، رطوبت را از پوست بیرون کرده و باعث می‌شود پوست راحت‌تر نفس بکشد.

11. جوراب‌های پنبه‌ای در طول تابستان مقدار کمی رطوبت از پاها جذب کرده و احساس سبکی و راحتی را به ارمغان می‌آورند، چرا که به راحتی هوا را از خود عبور می‌دهند.

 

در قسمت بالا برخی از مزایای جوراب پوشیدن را به صورت نکته‌ای بیان کردیم، اما حال می‌خواهیم چهار مورد از مهمترین فواید پوشیدن جوراب را با جزئیات برایتان توضیح دهیم تا خودتان بتوانید دلایل این مزیت‌ها را درک کنید.

 

1. پوشیدن جوراب به جلوگیری از بوی بد کمک می‌کند

 

عمدتاً هنگامی که در حال دویدن، راه‌رفتن یا حتی پشت میز کار خود نشسته‌ایم، به طور معمول پای ما عرق زیادی تولید می‌کند. تخمین زده می‌شود که تعداد 125000 غدد عرق در پاهای ما وجود دارد و مقدار زیادی تعریق می‌کند و اگر به درستی جذب جوراب نشود، نتیجه آن بوی بد پاها و همچنین کفش‌ها خواهد بود. پوشیدن جوراب به جذب عرق کمک کرده که در عوض از بوی نامطبوع جلوگیری می‌کند.

 

جوراب پوشیدن به جلوگیری از بوی بد کمک می‌کند

 

2. جوراب‌ها یک کفی راحت برای کفش‌ها خواهند بود

 

اگر کفی‌های کفش ما فرسوده شده و سطح کفش‌ها را سفت و اذیت‌کننده کرده باشند، جوراب پوشیدن می‌تواند یک کفی راحت برای ما باشد. این سطح سفت می‌تواند برای سلامتی ما مضر باشد و باید از آن اجتناب شود. شاید با کفی سفت کفش، پاهایتان دچار آسیب، تاول و زخم شود. گفتنی است که بهترین انتخاب می‌تواند یک کفی جدید و راحت باشد، اما اگر نمی‌توانید کفی جدیدی تهیه کنید، بهتر است پوشیدن جوراب را امتحان نمایید تا از ایجاد تاول و زخم در پاها جلوگیری شود.

 

3. جوراب پوشیدن از بروز برخی بیماری‌ها جلوگیری می‌کند

 

بروز بیماری‌ها یا عفونت‌هایی مانند عفونت قارچی و پای ورزشکار در افراد بسیاری شایع است. درمان این عفونت‌ها می‌تواند بسیار ناخوشایند و پرهزینه باشد، اما پوشیدن جوراب‌های با کیفیت بالا کمک زیادی به جلوگیری از بروز این‌گونه بیماری‌ها می‌کند. البته باید بگوییم که در خریدن جوراب‌ها دقت کنید. درست است که جوراب‌های مختلفی با طرح‌ها و رنگ‌های زیادی در بازار موجود هستند، اما فقط و فقط به ظاهر زیبای آن‌ها توجه نکنید و جورابی را بخرید که جنس خوبی داشته باشد. جوراب با کیفیت بالا و جنس خوب می‌تواند از بروز عفونت‌ها و قارچ‌ها جلوگیری کند.

 

4. پوشیدن جوراب به نرم نگه‌داشتن پاها کمک می‌کند

 

استفاده از جوراب از پای شما در برابر عناصری مانند گرد و غبار محافظت می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود پوستی نرم و لطیف داشته باشید. به طور معمول، بسیاری از افرادی که جوراب نمی‌پوشند، زبر شدن پوست پا را تجربه می‌کنند که در نهایت منجر به ایجاد ترک در پا می‌شود. با این حال، جوراب پوشیدن به شما کمک می‌کند تا جلوی این امر را بگیرید، بنابراین پا را سالم و زیبا نگه‌می‌دارد.

 

جوراب پوشیدن به نرم نگه‌داشتن پاها کمک می‌کند

 

سخن پایانی

 

همانطور که در این مطلب گفتیم، پوشیدن جوراب فواید بسیاری دارد؛ از جمله پاهایی سالم و زیبا، جلوگیری از عفونت‌ها و قارچ‌ها و ... . سعی کنید شما هم همین حالا عادت بد جوراب نپوشیدن را کنار بگذارید و جوراب‌هایی با کیفیت بالا و همچنین مناسب سلیقه خود تهیه کنید تا پاهایی سالم با پوستی نرم و لطیف داشته باشید.

نظرات

captcha Refresh

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 0

جدیدترین مقالات

بازگشت به بالا